Kozi Staw
Do powstania Koziego Stawu, zwanego potocznie „Wenecją” (niegdyś teren podmokłej łąki), doprowadził w 1876 roku Erich Schneider, dyrektor Zarządu Promenad. Kozi Staw jest klasycznym przykładem kompozycji parkowej, charakterystycznej dla założeń XIX wieku. Zbiornik wodny, zasilany z Młynówki, zajmuje powierzchnię 2 hektarów. Uroku dodaje mu położona na środku wyspa, na której rosną wierzby. W pobliżu wschodniego brzegu stawu, wśród regularnie rozmieszczonych drzew liściastych i aklimatyzowanych iglastych, na wysokim cokole znajduje się wykonana z brązu rzeźba umierającego lwa. Pomnik wzniesiono w 1872 r. ku czci legniczan, poległych w wojnie francusko – pruskiej.
Całość akwenu otaczają rzędowe nasadzenia drzew liściastych, głównie lip drobnolistnych. W ubiegłym stuleciu Kozi Staw przystosowany był do przejażdżek gondolami. Obecnie, w okresie zimowym, jest ulubionym miejscem łyżwiarzy. Upodobały je sobie również na miejsce zimowania łabędzie i dzikie kaczki. Mając świadomość historycznej rangi tej części Parku Miejskiego, zadbano o wygodę spacerowiczów i estetykę otoczenia. Na szczycie zachodniej skarpy postawiono ławki, w stawie wysadzono lilie wodne, kaczeńce, kosaćce, pałki wodne. Poprawie jakości wody służą napowietrzacze, zapewniające warunki do bytowania fauny i rozwoju flory. Podświetlane, tryskające strumieniami wody aeratory tworzą swoisty klimat, który zachęca mieszkańców do spędzania wolnych chwil w tym urokliwym miejscu.
Otoczenie stawu, zostało zniszczone przez huragan. Legniczanie spontanicznie włączyli się do sprzątania parku. Przychodzili całymi rodzinami i wspólnie z innymi usuwali połamane gałęzie i konary. Akcja społecznego porządkowania parku była odpowiedzią na ogromną empatię, jaka nam wszystkim towarzyszyła. Park bowiem był bliski sercu każdego mieszkańca, wywoływał wiele dobrych wspomnień.
Dzięki hojności osób prywatnych, firm, instytucji, organizacji i stowarzyszeń, uzyskane w formie darowizn pieniądze pozwoliły na odtworzenie zniszczonej kompozycji. Wokół Koziego Stawu wysadzono ponad 200 drzew.
(Oprac. Henryka Zdziech)