Skrzydlaci Przyjaciele
Ptaki (Aves) są najliczniej reprezentowaną grupą kręgowców. Za największy autorytet ornitologiczny, jeżeli chodzi o awifaunę Legnicy, uznawany jest prof. Ludwik Tamiałojć z Uniwersytetu Wrocławskiego, który pierwsze liczenia ptaków w legnickim Parku prowadził w latach 1965-1967 i 1972, a ostatnie w latach 2003-2004 i 2007. Na tej podstawie ustalił, że mimo zmian w strukturze i zasobach pokarmowych (poza dokarmianiem), awifauna lęgowa Parku Miejskiego w Legnicy wzbogaciła się jakościowo - z 28 gatunków do 38 gatunków i ilościowo - ze 165 do 300 par/10 ha. Większość gatunków zwiększyła liczebność od 2 do 10 razy, a tylko 4 gatunki zmniejszyły liczebność. Intrygujący jest łączny spadek populacji wróbli ze średnio 78 par do 6 par, czyli 13 razy, przy nie zmniejszonej liczbie miejsc lęgowych.
Teren Parku, zwłaszcza południowa jego część, został uznany za obszar niezwykle cenny dla ornitofauny w centralnej części miasta. Atrakcyjność ornitologiczna tego miejsca wynikała z dużej ilości starych drzew oraz towarzyszących im krzewów, gdyż najcenniejsze z gatunków występowały przede wszystkim w starych, dziuplastych okazach, których nie brakowało w legnickim parku do 2009 r. Na terenie parku stwierdzono występowanie 38 gatunków, natomiast na terenie całego obszaru miasta Legnicy zaobserwowano wówczas obecność 64 gatunków lęgowych. Większość ptaków to gatunki owadożerne i ich liczebność uzależniona jest przede wszystkim od obfitości w roku poprzednim gąsienic oraz bezkręgowców, które występują na korze drzew, w warstwie krzewów i w ziemi. Najbardziej rozpoznawalnymi dla nas miejscami lęgu ptaków w parku są dziuple. Obok dziupli naturalnych, powstających na skutek rozkładu tkanki drzewnej, znajdziemy też takie, które zostały wykute przez dzięcioły oraz niektóre gatunki sikor. Inni skrzydlaci mieszkańcy legnickiego parku – sowy, sikory, muchołówki, kowaliki, szpaki - korzystają z gotowych dziupli, naturalnych bądź wykutych. Bywa nawet, że jedno drzewo jest zasiedlone w tym samym czasie przez kilka różnych gatunków. W dziuplach gniazdują również ptaki związane ze środowiskiem wodnym. Od kilku sezonów obserwujemy, że z dziupli w platanie rosnącym koło Teatru Letniego korzysta kaczka. Po pomyślnym zakończeniu okresu lęgowego samica wyrzuca młode z gniazdka znajdującego się na wysokości ok. 7 m. Wszystkie szczęśliwie lądują i „gęsiego” wędrują do „Koziego Stawu”.
Po huraganie w 2009 r. warunki bytowania dla ptaków w legnickim parku znacznie się pogorszyły, gdyż ubyła ilość starych, dziuplastych drzew. Z tego względu inwentaryzacja ornitologiczna wymaga aktualizacji. Podczas przeglądu, przeprowadzonego na terenie Parku Miejskiego w Legnicy w 1996 r., stwierdzono występowanie następujących gatunków ptaków:
- Grzywacz (Columbapalumbus),
- Sierpówka (Streptopeliadecaocto),
- Kukułka (Cuculuscanorus),
- Puszczyk (Strixaluco),
- Sowa uszata (Asiootus),
- Dzięcioł zielony (Picusviridis),
- Dzięcioł średni (Dendrocops medium),
- Słowik rdzawy (Lusciniamegarhynchos),
- Kopciuszek (Phoenicurusochruros),
- Pleszka (Phoenicurusphoenicurus),
- Kląskawka (Saxicola torquata),
- Kos (Turdusmerula),
- Kwiczoł (Turduspilaris),
- Zaganiacz (Hipolaisicterina),
- Cierniówka (Sylvia communis),
- Pokrzewka czarnołbista (Sylvia atricapilla),
- Pokrzewka ogrodowa (Sylvia borin),
- Świstunka (Phylloscopussibilarix),
- Pierwiosnek (Phylloscopuscollybita),
- Piecuszek (Phylloscopustrochilus),
- Muchołówka żałobna (Ficedulahypoleuca),
- Sikora modra (Paruscaeruleus),
- Sikora bogatka (Parus major),
- Kowalik (Sittaeuropaea),
- Pełzacz ogrodowy (Certhiabrachydactyla),
- Gąsiorek (Laniuscollurio),
- Sójka (Garrulusglandarius),
- Sroka (Pica pica),
- Kawka (Corvusmonedula),
- Gawron (Corvusfrugilegus),
- Szpak (Sturnusvulgaris),
- Wróbel (Passerdomesticus),
- Mazurek (Passermontanus),
- Zięba (Frigillacoelebs),
- Kulczyk (Serinusserinus),
- Dzwoniec (Carduelischloris),
- Grubodziób (Coccothraustescoccothraustes),
- Szczygieł (Carduelis carduelis).
(Oprac. Henryka Zdziech na podst. oprac. prof. Ludwika Tamiałojcia pt. ”Zmiany awifauny lęgowej w dwóch parkach Legnicy po 40 latach”. )