Zwierzęta Legnickiego Parku
Park Miejski z uwagi na występowanie starodrzewu jest cennym środowiskiem dla ornitofauny; jest jednym z miejsc, które zamieszkują różne rodzaje grup zwierząt, takich jak: ryby, płazy, gady, ptaki i ssaki.
Występuje tu m.in. liczna populacja grzywacza; gnieżdżą się: puszczyk, dzięcioł zielony, słowik rdzawy, kwiczoł, świstunka, kowalik, pełzacz ogrodowy, sójka, sroka, kawka, gawron, wróbel, mazurek, zięba, kulczyk, dzwoniec, szczygieł, zaganiacz, grubodziób, cierniówka i gąsiorek; można spotkać inne latające okazy fauny spośród gatunków ptaków wymienionych w zakładce „Skrzydlaci przyjaciele”.
Dla wielu gatunków zwierząt szczególnie cenna jest obecność drzew dziuplastych, starych, murszejących, zamierających z dużą ilością posuszu. Drzewa takie są miejscem żerowania, gniazdowania, wzrostu czy schronienia, a dla wielu wyspecjalizowanych roślin zarodnikowych (mchy, grzyby, porosty) koniecznym do życia siedliskiem. Z tego powodu, na wybranych najstarszych drzewach, o wysokiej wartości ekologicznej i biocenotycznej, zastosowano specjalne zabiegi dla tworzenia nisz i propagacji zamieszkujących je organizmów. Usunięto fragmenty niebezpieczne, pozostawiając część konarów i gałęzi o nierównych płaszczyznach cięcia, wywołujących efekt łamania podczas burzy (coronet pruning), efekt naturalnego starzenia się i obumierania wierzchołków (retrenchment pruning). Technikę cięć weteranizujących zastosowano by pozostawić trwały ślad, który będzie przypominał o huraganie i zniszczeniach jakie spowodował w parku. Pozostawienie fragmentów martwego drewna, dziuplastych konarów, pozwala na zagnieżdżenie się dziuplaków, zapewniających wzbogacenie ekosystemu parku i zwiększenie jego bioróżnorodności. Podczas prac pielęgnacyjnych i konserwacyjnych drzewostanu arboryści ustalili zasiedlenie drzew przez gatunki chronione. Jednym z nich jest Kwietnica okazała - inaczej złotawiec okazały Protaetia aeruginosa, chrząszcz z rodziny poświętnikowatych. Drugi gatunek to Pachnica dębowa (Osmoderma eremita) – chrząszcz ściśle chroniony prawem krajowym, o ochronie priorytetowej w ramach Dyrektywy Siedliskowej. Jej larwy zaobserwowano w starym, próchniejącym dębie w Alei Orła Białego.
Stare drzewa, zwarte skupiska stanowią doskonałe miejsca żerowania nietoperzy. Na terenie parku zlokalizowano następujące gatunki:
- nocek rudy (Myotis daubentoni),
- gacek brunatny (Plecotus auritius),
- mroczek późny (Eptesicus serocinus),
- karlik malutki (Pipistrellus pipistrellus).
Najniższa warstwa parku, jego runo jest miejscem występowania wielu ssaków, w tym 7 gatunków chronionych (*gatunki chronione podkreślone):
- ryjówka malutka (Sorex minutus),
- ryjówka aksamitna (Sorek araneus),
- mysz polna (Apodemus agrariusz),
- mysz zaroślowa (Apodemus sylvaticus),
- polnik nornik zwyczajny (Microtus arvalis),
- jeż (Erinaceus sp),
- kret (Talpa europea),
- zając szarak (Lepus capensis),
- wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris),
- wiewiórka czarna (Sciurus vulgaris fuscoater Altum),
- sarna (Capreolus capreolus) osobnik przechodni,
- lis (Vulpes vulpes),
- łasica łaska (Mustela nivalis),
- kuna leśna (Martes marten).
Powyższy przegląd faunistyczny nie jest wyczerpujący. Na terenie parku można się spodziewać jeszcze innych gatunków, ponieważ występują charakterystyczne dla nich środowiska. Bogactwo fauny zależy w dużej mierze od bioróżnorodności środowiska i wpływu zanieczyszczeń. Utrzymanie jak największej ilości terenów zieleni jest warunkiem zachowania w Legnicy wielu innych cennych gatunków zwierząt.
(Oprac. Henryka Zdziech w oparciu o „Inwentaryzację przyrodniczą miasta Legnica, cz. IV. Charakterystyka świata roślinnego i zwierzęcego”)